Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy,a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.
Dlatego też 28 listopada w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka andrzejkowa.
Podczas której uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki oraz losowali wróżby przepowiadające ich przyszłość, poznali również imiona swoich wybranków / wybranek. Pięknie udekorowana sala dodała tajemniczości całej scenerii, a pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców napełnił głodne brzuszki naszych uczniów.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Uczniowie zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.
Narodowe Święto Niepodległości jest w Polsce najważniejszym świętem państwowym.
11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Doprowadziła do tego współpraca różnych ugrupowań patriotycznych,
odwaga polskich żołnierzy, a także sprzyjająca Polakom sytuacja międzynarodowa.
Uczniowie naszej szkoły 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczcili uroczystym apelem.
Pamietamy o zmarłych
Uczniowie oddziału przedszkolnego wraz z dziecmi z zerówki odwiedziły pobliski cmentarz. Zapaliły znicze na grobach opuszczonych i pomodliły sie za zmarłych.
Warzywa
Aby pogłębić wiedzę uczniów na temat warzyw rosnących w Polsce i w innych regionach świata, uczniowie ,,zerówki" zrobili sałatkę warzywną. Mogli sami porównać i wyciągnąć wwnioski jak smakują warzywa gotowane a jak surowe i które mają więcej witamin tak nam potrzebnym do życia.
Dary jesieni
,,Zerówka" bardzo sumiennie i starannie wykonala ludziki z zebranych i przyniesionych żołędzi, kasztanów, jarzębiny itp. Przez zajęcia dzieci rozwijały wyobrażnie oraz motorykę małą a przede wszystkim miały ogromną frajdę.
Owoce egzotyczne i prosto z naszego sadu
Dzieci oddziału ,,0" robiły sałatkę owocową. Przez zajęcia praktyczne dzieci nauczyły sie i utrwaliły nazwy owoców egzotycznych i rosnących w naszych sadach. Nasi podopieczni dowiedzieli się a także poszerzyli swoją wiedzę jak ważne jest dla prawidłowego wzrostu i rozwoju jedzenie owoców.
Dnia 19 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Uczniowie szkoły przygotowali krótką akademię i podziekowali za rok nauki. Wszyscy bardzo szczęśliwi powitali wakacje. Na uwagę i pochwałę zasługują uczniowie klasy czwartej, którzy dostali świadectwo z wyróżnieniem, a byli to: Wiktoria Czopko, Zofia Kot, Martyna Grabas, Aleksandra Hajduk i Fabian Herman. Wszyscy uczniowie szkoły za włożony trud pracy otrzymali nagrodę książkową i drobne nagrody ci uczniowie, którzy wzieli udział w konkursie pozaszkolnym, a byli to: Wiktoria Czopko, Martyna Sietnik - konkurs ortograficzny, Marcel Pindura i Maria Wasiewicz - konkurs z języka angielskiego. Nie odbyło się bez podziękowań dla rodziców współprcujących aktywnie ze szkołą. Wszystkim jeszcze raz gratulujemy i życzymy udanych wakacji.
PIKNIK ROZINNY
W dniu 5 czerwca w naszej placówce odbył się Piknik Rodzinny. Dzieci przygotowały
dla rodziców przedstawienia i wręczyły prezenty. Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę i poczęstunek. Dzieci bawił animator z grupy "Chorzy animatorzy",
a dodatkowymi atrakcjami były dmuchane zjeżdzalnie i popcorn.
Zadowoleni i zmęczeni wróciliśmy do domu.
Kresowa Osada to miejsce, gdzie magiczny świat dawnych Kresów urzeka swym pięknem i zaprasza do przeżycia niezapomianej przygody, pełnej radości, smaku dawnych potraw, nauki kowalstwa, garncarstwa, pszczelarstwa, zajęć w manufakturze szkła, aktywności fizycznych oraz intelektualnych. Własnie dzieci z Przedszkola w dniu 20 maja przeżyły taką przygodę w czasie wycieczki do Baszni Dolnej. Każde z nich mogło poczuć się "Małym Szefem Kuchni", "Cukiernikiem", "Florystą", "Garncarzem" i "Eko Kosmetologiem". Po warsztatach odbyły się zabawy w parku rozrywki, gdzie dzieci na dmuchańcach, trampolinach i tunelach mogły aktywnie spędzić czas.
Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. Jak co roku, uczciliśmy je również w naszej szkole.
Pragnąc poczuć atmosferę i wyjątkowość zbliżających się Świąt Wielkanocnych przedszkolaki wybrały się na warsztaty wielkanocne do Muzeum Ziemi Przemyskiej. Uczestnicy mieli okazję zgłębić wiedzę dotyczącą znaczenia symboli świątecznych, zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Najwiekszą atrakcją dla przedszkolaków było samodzielne pieczenie babeczek wielkanocnych, które zabrały ze sobą. Na zakończenie otrzymały przepis "Babeczek wielkanocnych", aby w swoich domach wraz z rodzicami, mogły je jeszcze raz upiec.
Warsztaty wielkanocne dają niepowtarzalną możliwość twórczego przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy
i stworzenia dekoracji idealnej
do wielkanocnego koszyczka. Są doskonałą okazją do poznania nowych, ciekawych technik plastycznych, a własnoręcznie przygotowane ozdoby z pewnością wprowadzą dzieci w świąteczny nastrój. Dzieci z naszej szkoły, miały okazję wziąć udział w zajęciach zorganizowanych
w Muzeum Ziemi Przemyskiej, podczas których poznały tradycje i symbolikę motywów i kolorów, którymi ozdabiano jajko. Każdy uczestnik spotkania wykonał swoją pisankę metodą decoupage,
a na koniec mógł ją zabrać ze sobą do domu.
Jak piękny jest świat przyrody, mieliśmy okazję się przekonać podczas warsztatów przyrodniczych, które odbyły się w naszej szkole. Lekcja przyrody na żywo pozwoliła dzieciom poznać świat zwierząt z bliska, przełamać lęki oraz dostarczyć ekscytujących przeżyć. Uczniowie otrzymali również dawkę wiedzy teoretycznej jak i ciekawostek z życia mieszkańców lasu.
"Wiosna ostrożnie rozgląda się po świecie,
Czy też nie wrócą mrozy i zamiecie ?
Czy już może wiosna w świat wyruszyć ?
Trzeba złą zimę dzisiaj wyrzucić.
Marzanna to symbol zimy,
Która całą przyrodę, ziemię, rzeki i drzewa skuwa lodem…
Ludzie tęskniąc do ciepła, chcąc się słońcem cieszyć.
Przyjście wiosny, jak mogli, pragnęli przyśpieszyć
Więc, gdy ziemia tajała, gdy spływały lody
Srogą Zimę- Marzannę wrzucali do wody
Stąd się bierze początek panowie i panny
Piękny zwyczaj ludowy topienia Marzanny.
Za chwilę drogie dzieci ruszymy gromadą, wesołym pochodem
Poniesiemy Marzannę nad błękitną wodę
Radować się będą drzewa, weselić się będą domy
Gdy poniesiemy Marzannę chochola
ze słomy
Wrzucimy do wody niedobrą boginię niech prędko do morza zła zima odpłynie."
"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych faworków i oponków nasmażyła". Uczniowie Szkoły Podstawowej i Przedszkola bardzo "tłusto" obchodzili ostatni czwartek przed Wielkim Postem.
Z pomocą nauczycieli wykonali faworki
i oponki. Każdy, jak głosi jeden
z przesądów, musiał zjeść po jednym wypieku, by w dalszym życiu mu się wiodło. Dzieci były bardzo zadowolone, o czym świadczy ich pełne zaangażowanie w pracę
i uśmiechnięte buzie.
Razem z uczniami IV klasy odwiedziliśmy Filharmonię Podkarpacką w Rzeszowie.
W programie koncertu znalazły się utwory George’a Greshwina – jednego z najpopularniejszych kompozytorów XX wieku ,który dokonał syntezy muzyki rozrywkowej, jazzowej i symfonicznej. Usłyszeliśmy fragmenty II Rapsodii, Koncertu fortepianowego oraz słynnej Błękitnej Rapsodii. Zabrzmiały też utwory mistrza argentyńskiego tanga –Astora Piazzolii.
Dyrygował Pan Łukasz Wódecki, a przy fortepianie zasiadł znany nam
z telewizji jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów polskich Pan Waldemar Malicki .
Karnawał to miła, szalona ,pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas,
w dniu 8 lutego 2019 roku.
W pięknie udekorowanej sali pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były
za bohaterów znanych bajek, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu
w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz poczęstunku.
W dniu 25 stycznia 2019r. w naszej placówce odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka.
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach i wspólnie ze swoimi paniami i rodzicami przygotowały dla nich przedstawienie i poczęstunek.
Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach
i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały przedstawienie jasełkowe, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość
i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek.
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich,przygotowane dnia 19 grudnia jasełka przez uczniów Szkoły Podstawowej i Zerówki. Przedstawienie było nietypowe. Oprócz tradycyjnych postaci do stajenki przybyli bohaterowie znanych bajek i baśni: Dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Pinokio, Smerfik, Calineczka, Kopciuszek, Sierotka Marysia. Każda z nich, wraz z podarunkami, przyniosła cenne, pouczające wskazówki, dotyczące dobrego zachowania, uczciwego postępowania czy szacunku i miłości wobec bliskich. Część artystyczna wzbogacona została śpiewaniem kolęd i pastorałek. Na koniec Pani Dyrektor złożyła wszystkim uczniom, nauczycielom i zaproszonym rodzicom życznenia bożonarodzeniowe.