WARSZTATY KULINARNE PLAN WARSZTATÓW KULINARNYCH

WARSZTATY KULINARNE

Zajęcia kulinarne mają za zadanie doskonalić umiejętność pracy w grupie, pomysłowość ,rzetelność, dokładność i twórcze zaangażowanie dzieci, są dla nich okazją do zdobycia nie tylko podstawowych umiejętności kulinarnych ,ale też  funkcjonowania w grupie. Dzięki takim  zajęciom uczniowie  się  integrują, uczą współpracy, współdziałania.

Bardzo waznym elementem jest także  opanowanie przez dziecko prostych sprawności motorycznych, jak np. własnoręcznie nalewanie wody do naczynia, trzymanie sztućców; obieranie warzyw, krojenie, jarzyn, tarcie, szatkowanie, miksowanie produktów, smarowanie, wałkowanie, rozdrabnianie, wykrawanie, mieszanie składników itp.,dzieci przy tym usprawniają się manualnie. Z czasem wprawiają się w odmierzanie określonej ilości, uczą się ważyć, rozpoznawać składniki, łączyć je a także ozdabiać potrawy, układać serwetki, dekorować stół, umiejętnie korzystać z przepisów kulinarnych, układać menu.

podstawowe cele zajęć

- kształtowanie nawyków zdrowego, racjonalnego odżywiania się, poznanie piramidy żywieniowej,

- wdrażanie do stosowania się do zasad higieny osobistej podczas przyrządzania i spożywania dań,

- poznawanie tradycyjnych potraw, pochodzących z kuchni różnych narodów,

- zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpiecznego zachowania się w kuchni,

-rozwijanie zainteresowań kulinarnych poprzez prezentację krótkich opowiadań wprowadzających do historii i pochodzenia przyrządzanej potrawy,

- rozwijanie i doskonalenie zmysłu smaku i zapachu podczas przygotowywania i smakowania potraw,

- doskonalenie umiejętności oszczędnego gospodarowania pieniędzmi,

- doskonalenie umiejętności oszczędnego gospodarowania surowcami; energią, wodą,

- uczenie ekonomicznego wykorzystywania produktów spożywczych,(wdrażanie do gospodarności).

Niepubliczne przedszkole w Stubienku

• NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE W STUBIENKU